Ako na lyžiarske prilby II.

 
 
 
 

Ako na lyžiarske prilby II.

Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.

Váha a objem

Určite ste si v prilbe niekedy prirpadali, ako keby ste mali druhú hlavu. Pri celodennom lyžovaní a dynamickej jazde sa aj malé váhové rozdiely medzi prilbami vedia prejaviť na únave. ABS prilby sú o čosi ťažšie a väčšie. Pri váhe zohráva úlohu výstelka a celkový tvar prilby. Ak ste si zvolili pre vás správnu prilbu, môže byť aj o čosi ťažšia a nepocítite rozdiel. Vďaka moderným materiálom už aj ľahké prilby vedia absorbovať rovnako dobre náraz, ako materiálovo hutnejšie. Pre náročných užívateľov odporúčame, čo najľahšiu prilbu, urobí vám deň. Pre tých, ktorý nechcú investovať toľko penazí do prilby, odporúčame aspoň vybrať dobre sediacu a dobre polstrovanú prilbu.

Doplnky na prilbe

Určite by ste mali prilbu dobre preskúmať a zistiť, čo všetko ešte ponúka pre zvýšenie komfortu. Výrazná pomôska je upínanie okuliarov. Sú rôzne typy, najlepšie sú uzamykateľné, kde aj keď sa vám okuliare zošmyknú, stále ich nestratíte. Jednoduché háčiky vám túto možnosť neponúkajú. Na prilbe sa dá nájsť systém pre audio. Je to pohodlná verzia, ak chcete pri lyžovaní počúvať hudbu. Rieši sa priamou integráciou do ušianok. Treba dávať však pozor, sluch je pri lyžovaní dôležitý. Niektoré prilby začínajú používať už vstavané konzoly pre kamery.

Veľkostné nastavenia

Pri výbere veľkosti pre prilby netreba používať odhad, ale ísť na istotu. Zmerajte si obvod hlavy asi dva centimetre nad obočím a ušami. Pozrite sa na hlavu nezaujato v zrkadle a všimnite si tvar, či je viacej guľatá, plochá, hranatá.Toto vám ponúkne vstupné dáta pre výber, ale aj tak treba proste vyskúšať toľko prilieb, koľko sa dá. Ako hlavy majú rozne tvary, tak aj prilby. Nezávisle od značky poskúšajte všetky modely a polstrovania. Dobre sediaca prilba musí sedieť na hlave a nespadnúť ani pri potrasení, aj bez zapnutého popruhu pod bradou. Ten je skôr na zachytenie prilby, ak má spadnúť z hlavy pri náraze. Na redukovanie veľkosti obvodu prilby zväčša slúži ozubené koliesko, ktorého otočením zväčšíte, alebo zmenšíte obvod. Rôzny výrobcovia však používajú aj exotickejšie systémy ako na príklad nafukovacie vankúše, kedy pumpovaním, alebo odpúšťaním vzduchu dofukujete medzeri medzi hlavou a polstrovaním. Na trhu sú aj prilby bez možnosti nastavenia. Buď vám sadne, alebo nie. Hlavný je prvý pocit, prilbu si skúšajte bez čiapok, šatiek, sponiek, gumičiek a vlasov v copoch. Ak máte dobrí pocit a prilba nikde netlačí je to ona. Nehanbite sa prilbu ponechať na hlave dlhšie a sledujte čo sa deje. Ak vás ani po 10 minútach nezačne nič tlačiť všetko je v poriadku. Pri výkone sa vám hlava prekrvý, koža zvlhne a tým sa môže zmeniť komfort. S prilbou je to podobné ako s topánkami, radšej nech je trochu volnejšia, ako má byť na tesno. Prilbu určite neroztiahnete, vypchávky podľa charakteru materiálu môžu uľahnúť.

Okuliare a prilba

Patria k sebe, preto ich treba aj spolu skúšať. Problémom je keď okuliare sú do prilby veľké a prilba ich teda tlačí na nos. Veľmi nepohodlné, pokazí celý deň. Keď sú okuliare malé, vzniká medzera medzi prilbou a okuliarmi. a Studený vzduch fúka popod prilbu na čelo. Najepšie je kúpiť okuliare a prilbu rovnakej značky, kde je predpoklad, že výrobca navrhol komponenty, aby do seba pasovali. V prípade rôznych značiek, treba jednoznačne skúšať. Zaujímavou alternatívou sú prilby so štítmi, kde lyžiarske okuliare a s nimi spojené problémy odpadajú. Aj dioptrické okuliare sa pod štít pohodlne zmestia.

Prilby pre ženy

Prilby môžu mať UNISEX tvary, ale aj jasné mužské a ženské tvarové odlíšenie. Ak je prilba uvedená ako ženská, alebo mužská, tak jej tvar je jasne prispôsobená pre tvar lebky. Farebné a motívové odlíšenie je markantné.